W dniu 17.05.2011r. uczniowie klasy 1a i 1c uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.
W dniu 27.04.2011r. obyły się w Lwówku Śląskim Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. W zawodach startowało siedem drużyn. Nasz zespół, w składzie: K. Drabik, M. Furmanowicz, P. Gadzińska, A. Haftarczuk oraz M. Miećko wywalczył czwarte miejsce.
"Czemu szukacie zywego posród umarłych? Nie ma go tu. Zmartwychwstał.
Alleluja! Nadszedł czas radości i serce znowu pełne nadziei.
W dniu 19.04.2011r. odbyły się zawody sportowo-obronne z udziałem drużyn z czterech gimnazjów.
Wyniki:
1. Gimnazjum z Lubomierza
2. Gimnazjum z Sulikowa
3. Gimnazjum z Gryfowa Śl.
4. Gimnazjum z Mysłakowic
O zawodach:
Na stronie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG
29 marca 2011r., uczniowie Zespołu Szkół w Lubomierzu udali sie do lubanskiego kina Wawel
na film A. Krauze pt. ,,Czarny czwartek. Janek wiśniewskie padł".
Film przypomina najmroczniejsze czasy Polski Ludowej. W filmie doskonale zostały zrekonstruowane wydarzenia w Gdyni, zakończone brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji obywatelskiej w 1970 roku. Można doskonale zauważyć manipulację społeczną przez władze ludową. W filmie została przedstawiona rodzina, której żywicielem jest Brunon Drywa.
Jak każdego dnia mężczyzna idzie do pracy, niestety zostaje postrzelony przez oddziały wojska, pomimo szybkiego przywiezienia do szpitala mężczyzna umiera. Żona o śmierci męża dowiaduje się od Ireny-bratowej Bruna. W środku nocy do mieszkania wdowy przychodzą wysłannicy. powiadamiają oni rodzinę o pogrzebie Bruna, kobieta ma na pożegnanie męża zaledwie kilka minut, po tym wydarzeniu ucieka z miasta.
Pomimo tego wątku, symboliczną sceną filmu to ukazanie 18-letniego Zbyszka Godlewskiego, który został zastrzelony 17.12.1970r., przez wojsko, które otworzyło ogień w kierunku ludzi zmierzających do pracy, świadkowie tego zdarzenia szli z zabitym chłopakiem, niesionym na ściągniętych z zawiasów drzwiach przez ulice Gdyni.
Bohater tego zdarzenia zainspirował Krzysztofa Dawgiełłę do napisania piosenki pt. ,, Ballada o Janku Wisniewskim"
W ,,Czarnym czwartku...." można także zwrócić uwagę na wybitną rolę Piotra Frączewskiego, który wcielił się w Zenona Kliszkę- prawą rękę Gomułki, a także na Wojciecha Pszonika, który zagrał samego Gomułkę.
Film pt. ,,Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" to najbardziej oczekiwana produkcja od czasów filmu ,,Popiełuszko. Wolność jest w nas", został także porównany do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem ,,Krwawej niedzieli" Paula Greengrassa.
Film jest godny polecenia. Ukazuje czasy, w których ciężko było normalnie funkcjonować. W tym okresie co trzeci Polak współpracował z Urzędem Bezpieczeństwa, doprowadziło to do tego, że ludzie bali się ze sobą rozmawiać. Widać doskonale jak władza manipulowała społeczeństwem. Na wybrzeżu trwały zamieszki, a władza mówiła o małych demonstracjach.
Uważam
, że ,,Czarny czwartek....." dla ludzi młodych tak jak ja pokazuje prawdziwą Polskę PRL-u.
Uczniowie po obejrzeniu filmu wyszli z sali kinowej w milczeniu. Można jedynie się domyślać, czy tak dobrze ilustrujący czasy komunizmu film zapadł w pamięci tych młodych ludzi.
Muzykę do filmu stworzył M. Lorenc, zdjęcia J. Petrycki
Magda Pietruszewska klasa 3a
W dniu 23.03.2011r. uczniowie klas o profilu policyjnym zwiedzali Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Legnicy. Brali czynny udział w mustrze pododdziałów zwartych. Zostali zapoznani z historią tej jednostki oraz jej teraźniejszością. Funkcjonariusze SPPP pokazali musztrę bojową pododdziałów zwartych policji. Uczniowie mogli obejrzeć sprzęt jakim dysponuje jednostka. Następnie zostali przewiezieni na stadion miejski w Legnicy, gdzie obejrzeli działania policjantów w trakcie rozpraszania pseudokibiców. ZDJĘCIA
Dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu
ogłasza nabór do następujących klas pierwszych:
Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego w Lubomierzu
-klasa graniczno-obronna
-klasa policyjna
-klasa ogólna z rozszerzoną matematyką, informatyką i językiem obcym
-klasa artystyczna
-klasa komunikacji społecznej i samorządności
Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Lubomierzu
-klasa wielozawodowa
kształcąca w systemie kursowym we wszystkich zawodach
dwuletnich i trzyletnich
W eliminacjach miejskich 56.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Lwówku triumfowała, zajmując drugie miejsce( pierwszego nie przyznano), nasza uczennica klasy policyjnej Magdalena Furmanowicz.Przewodniczącej jury aktorce pani Honoracie Magdeczko -Capote bardzo spodobał sie klimat stworzony przez Magdę wierszem Haliny Poświatowskiej i prozą Manueli Gretkowskiej. Magda, która awansowała do następnej rundy i zaprezenuje wkrótce swe możliwości w Jeleniej Górze. Gratulejemy Magdzie i jej opiekunce pani Katarzynie Król.
Ciemną nocą pięćdziesięciu maturzystów wyruszyło na Jasną Górę pod wodzą duchowego przewodnika pielgrzymki księdza Piotra Wojcieszka.Jechaliśmy zakolami, ale i tak dotarliśmy na miejsce jako jedni z pierwszych i dzięki temu mogliśmy w spokoju zanieść nasze intencje przed Jasnogórski Tron.W Sanktuarium Maryjnym spotkało się trzy tysiące pięciuset trzecioklasistów, dwustu pięćdziesięciu wychowawców, katechetów i dyrektorów szkół z Diecezji Legnickiej, by wspólnie modlić się na Mszy św.w Kaplicy Cudownego Obrazu prowadzonej przez Biskupa Legnickiego Stefana Cichego oraz wysłuchać katechezy ks.dr hab. Jana Klinkowskiego. W homilli biskup wskazywał różnice między zdobywaniem wiedzy i zdobywaniem mądości, życzył powodzenia na egzaminie maturalnym zdawanym przed komisją i zdania egzaminu z życia przed Panem Bogiem, nie przesądzając żartobliwie, który z tych egzaminów będzie cięższy. Drogę krzyżową poprowadziła młodzież.Pogoda dopisała, słońce łagodziło podmuchy zimnego wiatru. Wracaliśmy umocnieni i w dobrych nastrojach, obdarowani pamiątkowymi różańcami.Po drodze mijaliśmy autokary z innych szkół ,z Lubania, Zgorzelca, Jeleniej Góry, Rakowic i pozdrawialiśmy się na pielgrzymim szlaku. Do czekającej nas wszystkich matury zostało 41 dni
Wiosnę powitaliśmy na lubomierskim rynku śpiewem,śmiechem i tańcem.O godzinie 9.00 korowód ruszył spod szkoły .Malowniczo wyglądały marzanny , a wśród nich aspirant Buli oraz przebierańcy.
Dziś mija 33 rocznica śmierci Aleksandra Kamińskiego.
Patrona LO w Lubomierzu , autora lektury "Kamienie na szaniec"- czytamy w niej o trzech przyjaciołach, Alku, Rudym i Zośce, którzy z uporem pokazywali Niemcom, że Polska jest nadal w gotowości, aby walczyć o swoje. Aby walczyć o niepodległość.
„Nie ma co gadać, powiodło się nam! Mieliśmy dobrą szkołę, potrafiliśmy stworzyć zespół koleżeński. Staliśmy się grupą przyjaciół. Noblesse oblige.
Nie wolno spatałaszyć szans, które dostaliśmy do rąk.”
Młodzież klas trzecich i drugich liceum została dziś zapoznana przez przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień z zasadami noboru do Narodowych Sił Rezerwowych.
12 lutego w samej pełni karnawału w pięknie przystrojonej sali balowej internatu odbył się bal studniówkowy klas obronnych i klasy policyjnej. Zaczęło się polonezem,eleganckim i efektownym.
W południe w auli szkolnej zgromadzi się przedsiębiorcza młodzież z klasy 2d, by zaprezentować wypracowany pod okiem opiekuna projektu pana Damiana Gładysza pomysł na Firmę
W projekcie "Moja firma w Mojej gminie" uczestniczyło od września grono uczniów.
"Nowy Rok sie przecież zbliża
nowe niesie kalendarze.
Przywitajmy go przed furtką
resztę czas pokaże..."
Niech ten nadchodzący rok przyniesie wszystkim spełnienie marzeń!
W E S O Ł Y C H Ś W I Ą T
Nasza drużyna w składzie: A.Biniecka, A. Korczyc, K.Nowocień, I.Szałas, P.Tomzik, I.Twardochleb i M. Złotek wygrała Finał Strefy Jeleniogórskiej i w marcu 2011r. będzie brała udział w Finale Dolnośląskim. GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!
Wyniki meczów: ZS Lubomierz - Bolesławiec 2:0, ZS Lubomierz - Zgorzelec 1:0
ZS Lubomierz - SZZiO Kamienna Góra 1:0, ZS Lubomierz - ZSO Kamienna Góra 2:0
„Rodem warszawianin, sercem Polak,
a talentem świata obywatel” (C. K. Norwid)
Rok 2010 został ogłoszony rokiem Fryderyka Chopina. W związku z tym bibliotekarki Zespołu Szkół w Lubomierzu zrealizowały program edukacyjno – wychowawczy, który miał następujące cele:
Projekt realizowany był od 1 października 2010 r., a zakończył się 7 grudnia 2010 r. dwoma konkursami. Jeden z nich polegał na poprawnym wypełnieniu testu dotyczącego życia i twórczości wielkiego kompozytora. Uczniowie musieli rozwiązać 35 zadań zamkniętych. W sześciu z nich należało rozpoznać tytuł lub gatunek odtwarzanego fragmentu muzycznego.
Uczestnicy drugiego konkursu musieli przygotować prezentację multimedialną „Śladami Chopina – wycieczka krajoznawcza” umożliwiającą wirtualne odwiedzenie miejsc w Polsce i Europie tworzących szlak podróży Fryderyka Chopina.
Testy konkursowe były sprawdzane, a prezentacje multimedialne oceniane przez komisję konkursową, w której zasiadały następujące osoby: pani Anna Kucharuk, pani Agnieszka Jurkowska-Misiewicz, pani Anna Kot.
Laureatki konkursu to:
I miejsce – Natalia Pukszta,
II miejsce – Anna Korczyc,
III miejsce – Jowita Kawałkiewicz.
I miejsce – Anna Korczyc i Magda Pietruszewska,
II miejsce – Katarzyna Karaśkiewicz i Karolina Nowak.
Zmaganiom konkursowym przyglądali się zaproszeni goście – Dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu - mgr Joanna Paśko-Sikora oraz Wicedyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu – mgr Marek Chrabąszcz.
Po zakończeniu części oficjalnej i rozdaniu nagród uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, w czasie którego mieli okazję posłuchać muzyki Fryderyka Chopina.
Jolanta Dziok, Renata Woźna
Licealiści na obozie w Kłodzku.
W dniach 16-18 listopada br. grupa 28 uczniów z Zespołu Szkół z klas o profilu wojskowo-granicznym uczestniczyła w obozie szkoleniowym w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej „Karpatczycy” w Kłodzku. Jednostka powstała na bazie 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej Obronny Terytorialnej i z dniem 1 lipca 2008r. weszła w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Batalion przeznaczony jest do wspierania i zapewniania swobody działań wojsk operacyjnych oraz wykonywania lokalnych zadań obronnych we współdziałaniu z nie militarnymi organami struktury państwowej. Szkolenie odbywa się według programu zajęć pododdziałów górskich. Dowódcą jednostki jest ppłk dypl. Artur Warwas. Zajęcia były znakomicie przygotowane i przeprowadzone przez żołnierzy z 2.kompanii zmechanizowanej oraz kompani dowodzenia m.in. przez st.kpr Piotra Górskiego, kpr. Szymona Zdeba. Organizacyjnie pobyt w jednostce naszych uczniów przygotował por. Damian Antonik. Pomimo iż jesienna pogoda nie rozpieszczała , to uczniowie dzielnie znosili trudy szkolenia. Uczestniczyli w zajęciach z budowy broni strzeleckiej, nauki celowania oraz strzelali na trenażerze. Zajęcia z taktyki odbywały się na poligonie. Uczniowie ćwiczyli działanie drużyny w rozpoznaniu , zakładanie min przeciwpancernych. Nabyte umiejętności konfrontowali w praktycznym działaniu podczas gry w paint balla.
Pokonywali też większość elementów tzw. „małpiego gaju” czyli ośrodka sprawności fizycznej, uzyskując niezłe czasy. Ogromne emocje towarzyszyły podczas zajęć ze wspinaczki górskiej ,kiedy uczniowie pod okiem instruktorów zjeżdżali po linie z prawie 50m wysokości. Za wykonywanie każdego z ćwiczeń uczniowie byli oceniani. Na zakończenie otrzymali zaświadczenia o uczestniczeniu w zajęciach. Porucznik Damian Antonik zapoznał uczniów z tradycjami jednostki a kpt. Jacek Baran z Wojskowej Komendy Uzupełnień omówił zadania Narodowych Sił Rezerwowych.
Po południu uczniowie zwiedzali kopalnię złota w Złotym Stoku , twierdzę w Kłodzku oraz miasto. Podczas zajęć wyróżnieni zostali m.in. Mateusz Rudak , Ewelina Marciniak, Karolina Nowak, Wojciech Chojnowski, Katarzyna Matuszyk . Podróż w obie strony uczniowie odbyli pociągiem.