Nawigacja

Matematyka j. angielski/j. niemiecki/ język obcy w turystyce Język polski Geografia rozszerzona Chemia

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z CHEMII - KLASA 1 LICEUM

1. Budowa atomu - ustalanie liczby protonów, neutronów, elektronów, rdzeń atomowy, powłoki elektronowe, elektrony walencyjne,  liczba atomowa, liczba masowa, izotopt.

2. Konfiguracja elektronowa atomów- zapis powłokowy i podpowłokowy pełny i skrócony.

3. Budowa atomu a położenie pierwiastka w układzie okresowym - zmiana właściwości chemicznych pierwiastków, podzial na bloki konfiguracyjne, promień atomowy i jego długość, energia jonizacji, aktywność chemiczna, podzial pierwiastków chemicznych w układzie okresowym.

4. wiązania chemiczne:

1) wiązanie kowalencyjne - elektroujemność i jej wartość, rodzaje wiązań kowalencyjnych, jak sie tworzą wiązania kowalencyjne, czym jest polaryzacja wiązania chemicznego, dipol, wiązanie koordynacyjne -  gdzie wystepuje i jak powstaje.

2) wiązanie jonowe - jak sie tworzy, gdzie występuje.

3) wiązanie metaliczne - w jaki sposób sie tworzy

4) rodzaje oddziaływań międzycząsteczkowych ze szczególnym uwzględnieniem wiązania wodorowego i jego wpłyu na właściwości substancji.

5. Ustalanie rodzaju wiązania chemicznego na podstawie różnicy elektroujemności.

6. Podział wiązań kowalencyjnych na wiązania pojedyncze i  wielokrotne.

7. Wpływ rodzaju wiązania chemicznego na wł;aściwości substancji.

8. Tlenki - budowa, nazewnictow, podział, właściwości tlenków metali i niemetali, charakter chemiczny tlenków, zapis reakcji otrzymywania tlenków, zastosowanie tlenku krzemu (IV).

9. Wodorotlenki - budowa, nazewnictwo, reakcje otrzymywania - zapis, podział wodorotlenków ze względu na charakter chemiczny.

• Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lubomierzu
    ul. Chopina 9
    59 - 623 Lubomierz
    e-mail: zsoizlub@poczta.onet.pl